A A A

Historia

Zarys historyczny Klubu Gimnastycznego ,,Radlin”

Klub gimnastyczny został założony 21 marca 1920 roku jako towarzystwo gimnastyczne ,,Sokół”. W swojej długoletniej historii wychował trzynastu olimpijczyków, stając się jednym z najbardziej zasłużonych klubów dla sportu polskiego.
Wśród wychowanków uczestniczących w olimpiadach największe osiągnięcia w przeszłości uzyskali bracia Kubicowie medaliści Mistrzostw Europy czy Alfred Kucharczyk uczestnik trzech olimpiad, a Ernest Hawełek dwóch olimpiad. Uczestnikami olimpiad do roku 1972 byli: Jan Deustschmanek, Paweł Gaca, Janina Krużanka Bartonik, Ryszard Kucjas, Paweł Gawron, Alfred Kucharczyk, Ernest Hawełek, Wilhelm, Mikołaj i Sylwester Kubicowie, Jerzy Kruża, Marian Pieczka. W latach 1964 - 1972 trzon polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy z Radlina - Tokio 4 zawodników, Meksyk 5 zawodników i Monachium 4 zawodników. W Monachium drużyna zajęła czwarte miejsce i jest to najlepszy wynik w historii udziału polskiej drużyny w igrzyskach olimpijskich. Pozycja radlińskich gimnastyków w kraju spowodowała, że w Radlinie utworzono ośrodek przygotowań olimpijskich. Dla celów szkoleniowych w latach 1995 - 1998 wybudowano piękną jak na owe czasy salę treningową z zapleczem. W 1980 roku rozpoczął się regres polskiej gimnastyki, który miał wpływ na początek regresu w naszym klubie. Było to spowodowane panującą sytuacją w kraju. Ostatni srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Seniorów zdobyła drużyna w 1988 r. w składzie: T. Sobala. A. Walocha, J. Bizon, M. Robak i P. Mojżesz. W minionym okresie klub zdobył 13 krotnie tytuł Drużynowych Mistrzostw Polski. Indywidualnie zawodnicy zdobyli 19 tytułów Indywidualnego Mistrza Polski w wieloboju gimnastycznym. Tytuł ten zdobyli: Paweł Gaca - 5 krotnie, Mikołaj Kubica - 5 krotnie, Wilhelm Kubica - 4 razy, Alfred Kucharczyk 1 raz, Leszek Blanik - 8 razy w tym 4 krotnie dla naszego klubu. W obecnych czasach dumą klubu jest nasz wychowanek Leszek Blanik złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie
i brązowy w Sydney. W swoim dorobku posiada trzy medale mistrzostw świata i trzy mistrzostw europy w tym tytuły Mistrza Świata i Europy w konkurencji skoku. Wielokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium pucharów świata, będąc dwukrotnie srebrnym medalistą finałów Pucharu Świata.
Uzyskane przez Leszka wyniki, a także naszych młodych zawodników spowodowały, że do klubu garnie się wielu utalentowanych chłopców. Praca ukierunkowana na szkolenie dzieci i młodzieży zaczyna przynosić efekty. W 2007 roku po wielu latach przerwy kolejny wychowanek klubu Mariusz Kaźmierczak zajmuje w klasie mistrzowskiej piąte miejsce w wieloboju i złoty medal w cw. wolnych na Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. W 2008 roku zawodnicy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobywają 4 medale w tym 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe. Drużyna juniorów młodszych do lat 13 zdobywa brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Polski.
W 2009 roku zawodnicy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyli 7 medali w tym 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Medale zdobyli: Damian Kempny złoty medal w cw. wolnych i Piotr Chodyko złoty medal w konkurencji skoku. Bartosz Czaja srebrny medal w wieloboju gimnastycznym i  brązowe w cw. wolnych i na poręczach. Dawid Węglarz srebrny medal w cw. wolnych, a Jakub Grela w konkurencji skoku. Po raz pierwszy w historii klubu drużyna juniorów młodszych do lat 13 zdobyła złoty medal i tytuł Drużynowych Mistrzów Polski. Tytuł najlepszej drużyny w kraju zdobyli: Piotr Wieczorek, Piotr Chodyko, Bartosz Czaja, Dawid Węglarz i Piotr Śliwa. W tych zawodnikach upatruje się następców Leszka Blanika i pozostałych olimpijczyków. Szkolenie prowadzi 4 trenerów:

 

A. Kucharczyk, T. Sobala, T. Patas, A. Patas

 

Obowiązujące zasady dot. przetwarzania danych osobowych (w tym informacje dot. Inspektora Ochrony Danych) publikujemy na stronie internetowej pod adresem https://radlin.pl/zpdo